Lutowanie elementów


tagi: hobby, rozrywka, czas wolny

Lutowanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych czynności w pracach elektronicznych.

Lutownica stanowi niezbędny przyrząd, jaki powinien się znajdować w każdym warsztacie, zarówno tym mniejszym - domowym i amatorskim, jak i, co oczywiste - w tym większym, świadczącym profesjonalne usługi z zakresu elektroniki i napraw różnego rodzaju sprzętu elektronicznego.

Lutowanie elementów to podstawowy zabieg naprawczy wykorzystywany w szeroko pojętej elektronice. Polega ono, na trwałym łączeniu elementów przy pomocy specjalistycznego spoiwa określanego mianem lutu. Spoiwo powinno odznaczać się o wiele niższą temperaturą topnienia, niż temperatura, w jakiej dochodzi do topnienia elementów łączonych przy pomocy lutownicy.

Lutowanie elementów może być wykorzystywane przy drobnych pracach naprawczych i serwisowych, jak łączenie styków w kablach czy np. wtyczkach, które odmówiły posłuszeństwa, przestały działać całkowicie lub np. przenoszą sygnał tylko jednego kanału. Jednak, na tym nie kończą się funkcje lutowania. Lutowanie wykorzystywane bywa również w pracach montażowych, w przygotowywaniu i tworzeniu całych elektronicznych układów.

Występuje wtedy tzw. lutowanie SMD, a więc, łączenie elementów miniaturowych, takich, jak oporniki, małe tranzystory, kondensatory i układy scalone. Przy tego typu lutowaniu, spoiwem najczęściej są miniaturowe kuleczki cyny. Lutowanie SMD przebiega dzięki wykorzystaniu podgrzewania elementów gorącym powietrzem. Próba wykorzystania innych lutownic, które działają w oparciu o inną technologię, może zakończyć się zniszczeniem płytki lub elementów, które zamierzamy złączyć.

Lutowanie to proces, który wymaga wiedzy specjalistycznej, która dotyczy zarówno umiejętności doboru odpowiedniego spoiwa, odpowiedniego rodzaju lutownicy, której sposób pracy będzie odpowiadał właściwościom łączonych materiałów, jak i znajomości poprawnego wykonania samego procesu. Lutowanie wymaga precyzji i wyklucza działanie impulsywne. Dowiedz się więcej na stronie www firmy eprom

Zobacz to na zdjęciach:
hobby
rozrywka
czas wolny
hobby, rozrywka, czas wolny

Podobne artykuły

rss icon Wstrzymano dostawy gazu przez rewers na Gazociągu Jamalskim

Gaz-System nie może odbierać paliwa do krajowego systemu przesyłowego na Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) na Gazociągu Jamalskim na związku ze złą jakością gazu ziemnego - poinformowała na środowym komunikacie spółka. Ekspert rynku gazowego Piotr Maciążek powiedział, że problemy z gazem z jamalskiej rury mają kontekst polityczny. B. szef Agencji Wywiadu, ekspert Fundacji Kazimierza Pułaskiego, Grzegorz Małecki uważa, że problemy z jakością gazu to rosyjskie ostrzeżenie.

rss icon Zmiana na stanowisku prezesa ANR

Waldemar Humięcki po niespełna dwóch latach kierowania Agencją Nieruchomości Rolnych odszedł ze stanowiska. Zastąpiła go Irena Błaszczyk, dotychczas dyrektor Biura Finansowo-Księgowego na ARR.

rss icon Studenci AGH wodowali na Wiśle łódź solarną zbudowaną na zawody na Monako

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek na Krakowie wodowali na Wiśle łódź solarną. Zbudowali ją na lipcowe, prestiżowe zawody na Monako. Jednoosobowa konstrukcja był zasilana energią słoneczną.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

maj 2017 styczeń 2017 listopad 2016 czerwiec 2016 maj 2016 luty 2016 styczeń 2016 sierpień 2015 czerwiec 2015 luty 2015 grudzień 2014 sierpień 2014 lipiec 2014 kwiecień 2014 październik 2013 marzec 2013 kwiecień 2012 luty 2012